Jakie konsekwencje ma jazda na zbyt niskich lub wysokich obrotach?

Początkujący kierowcy niekiedy mają tendencję do jazdy na zbyt niskich lub wysokich obrotach. Niestety, nieodpowiednia eksploatacja pojazdu ma zły wpływ na jego stan. Jednym z efektów może być awaria silnika, która jednocześnie wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak się okazuje, niedostosowanie obrotów do prędkości samochodu zdarza się także osobom bardziej doświadczonym. Zwłaszcza tym, które lubią szybko się rozpędzać. Zobacz, jakie konsekwencje ma jazda na zbyt niskich lub wysokich obrotach.

Najczęstsza awaria związana ze złymi obrotami

Jednym z najczęstszych błędów, które popełniają zarówno młodzi, jak i starzy kierowcy, jest niedostateczne rozgrzanie silnika. Szczególnie dotyczy to właścicieli tzw. dieslów, które potrzebują więcej czasu, aby się uruchomić. Oznacza to, że po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie powinniśmy wprowadzać pojazdu na wysokie obroty. Najlepiej odczekać kilka sekund, aby odpalić silnik, a następnie spokojnie się rozpędzać.

Konsekwencją niestosowania się do tego może być awaria silnika. Jego naprawa wiąże się z wydatkiem sporej sumy pieniędzy.

Skutki jazdy na zbyt wysokich obrotach – ciąg dalszy

Kolejna z konsekwencji jazdy na zbyt wysokich obrotach także ma związek z punktem ekonomicznym. Mianowicie chodzi tutaj o zużycie paliwa, które w tym przypadku będzie naprawdę szybkie. Wiąże się to oczywiście z wydawaniem większej ilości pieniędzy. Ponadto niezmienianie biegów w odpowiednim momencie powoduje głośną pracę silnika, która jest po prostu niekomfortowa i dla kierowcy, i dla pasażerów.

Konsekwencje jazdy na zbyt niskich obrotach

Jednak nie tylko jazda na zbyt wysokich obrotach może uszkodzić samochód. Zbyt niskie obroty także mają wpływ na żywotność silnika. Ponadto mogą spowodować uszkodzenie tłoków (zwłaszcza w chwili gwałtownego przyspieszenia na niskich obrotach), zużycie się łożysk silnika czy obniżyć moc auta.

Podsumowując…

Konsekwencje jazdy na zbyt wysokich lub niskich obrotach łączy jedno – kosztowna naprawa. Nieodpowiednia eksploatacja auta może skończyć się jego naprawą, na myśl o której z pewnością nie cieszy się żaden kierowca.

Dodaj komentarz