Ile kosztuje wymiana akumulatora?

Choć najczęściej akumulatory odmawiają posłuszeństwa zimą, nie jest to reguła. Ta część samochodu może zepsuć się nawet w najbardziej upalny dzień, ponieważ jak się okazuje, po kilku latach ulega zwykłemu zużyciu. Ile kosztuje wymiana akumulator? Jak rozpoznać pierwsze oznaki jego eksploatacji?

Kiedy należy wymienić akumulator?

Akumulator, jak każda część w samochodzie, ulega zużyciu. Najczęściej jego żywotność wynosi od 4. do 6. lat, jednak może posłużyć i dłużej, i krócej. Wszystko zależy od jego kondycji. Z pewnością akumulatorowi nie służy częste i mocne rozładowywanie, brudna obudowa, zaśniedziałe styki, ciągłe nieładowanie (narażony jest na nie samochód, który pokonuje tylko krótkie trasy oraz ten, który stoi bezczynnie, zwłaszcza na mrozie) czy złe dopasowanie urządzenia (za mała pojemność).

Tym co może wydłużyć żywotność akumulatora jest pokonywanie dalekich tras (w czasie jazdy akumulator ładuje się automatycznie), utrzymywanie klem i obudowy w czystości oraz ładowanie urządzenia za pomocą prostownika.

Kiedy wymienić akumulator? Niektórzy kierowcy robią to po kilku latach, nawet jeśli akumulator nie daje oznak zużycia, inni dopiero wtedy, kiedy się zepsuje.

Pierwsze oznaki zużycia akumulatora

Do pierwszych oznak zużycia akumulatora, które można dostrzec gołym okiem zalicza się:

  • rozdęta obudowa,
  • zabrudzenia na obudowie (plamy, wilgoć i kurz).

Dodatkowo stan akumulatora można regularnie badać. Jednym z niepokojących objawów może być brak napięcia lub jego niski stan – można odczytać je za pomocą woltomierza (ale nie wcześniej niż po co najmniej 2. godzinach od wyłączenia silnika samochodu).

Ile kosztuje wymiana akumulatora?

Ceny akumulatorów wahają się między 200 a 600 zł. Powodem są różnice takie jak: marka producenta i moc prądu rozruchowego. Do ceny nowej części samochodowej należy także doliczyć usługę wymiany w warsztacie.

Uwaga! Wymieniając stary akumulator na nowy, sprzedawca ma obowiązek przyjąć od Ciebie zużyty sprzęt. Akumulatory samochodowe zaliczają się do odpadów niebezpiecznych, ponieważ zawierają kwas siarkowy i rakotwórcze związki ołowiu.

Dodaj komentarz